قوانین و مقررات

نکته‌های کلی

مقررات کلی خدمت آنی‌رو کدام است؟
 • هر خودرو باید قبل، حین یا پس از تردد از طریق یکی از روش‌­های پرداخت پیش‌بینی شده نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کند.
 • در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی، پس از تردد به مالک خودرو پیامک یادآوری توسط پلیس ارسال می‌شود. در صورت عدم پرداخت تا 24 ساعت پس از تردد، برای بار دوم با پیامک به مالک خودرو اعلام و جهت پرداخت مبلغ عوارض یادآوری خواهد شد. درصورت عدم اقدام به پرداخت تا 48 ساعت پس از پیامک دوم، پیامک سوم از طرف پلیس ارسال می‌شود. درصورتی‌که مالک خودرو با هیچ‌کدام از این هشدارها نسبت به پرداخت اقدام نکند، مراحل اعمال قانون برایش اجرا می‌شود. در این‌حالت مبلغ 30 هزار تومان جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراهی نیز به مبلغ اضافه خواهد شد.
 • عوارض آزادراهی یک دین ماندگار برای ترددکننده است. درصورتی‌که مالک خودرو نسبت به پرداخت آن اقدام نکند، این دین در پرونده وی باقی خواهد ماند و در هر زمان آینده در گلوگاه‌های قانونی مانند زمان‌های نقل و انتقال خودرو از وی دریافت خواهد شد.
 • در صورتی که عوارض آزادراهی پرداخت نشود و پرونده وارد مراحل اعمال قانون شود، علاوه بر مبلغ جریمه 30 هزار تومانی، مالک خودرو موظف به پرداخت اصل مبلغ عوارض نیز می‌باشد.
 • در همه روش‌­های پرداخت، ورود اطلاعات صحیح برعهده کاربر است و در صورت اشتباه وارد کردن مشخصات، عواقب بعدی متوجه مالک خودرو خواهد بود.
روش‌های غیرنقدی پرداخت عوارض آزادراهی در خدمت آنی‌رو پرداخت کدام است؟

در خدمت آنی‌رو روش‌­های متنوعی برای پرداخت عوارض آزادراهی تدارک دیده شده است. این روش‌ها در صفحه اصلی وب‌سایت معرفی شده‌اند.

چطور مشخص می‌شود که خودرو چه زمانی و در کدام مسیر آزادراهی تردد کرده است؟

خدمت آنی‌رو با مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پشتیبانی می‌شود. برای بخش تشخیص تردد خودروها، سامانه‌های شناسایی در نقاطه‌های مختلف هر آزادراه نصب شده‌اند. هر سامانه شناسایی از یک دکل (سرتاسری یا بازودار)، یک سیستم خوانش پلاک (متشکل از دوربین‌های ویژه این کار و پردازنده‌ها و نرم‌افزارهای خاص)، تجهیزات نگهداری و ارسال داده و غیره تشکیل شده است. هنگام عبور خودرو از زیر یک سامانه شناسایی، مشخصات خودرو شناسایی شده و به مرکز جهت پردازش‌های بعدی ارسال می‌شود.

برای پرداخت نقدی عوارض آزادراهی به کجا باید مراجعه کرد؟

در آزادراه‌هایی که خدمت آنی‌رو عرضه می‌شود، امکان پرداخت نقدی عوارض برداشته شده است. بنابراین ترددکننده‌های محترم باید با یکی از روش‌های غیرنقدی پیش‌بینی شده در خدمت آنی‌رو نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کنند.

خدمت آنی‌رو در چه آزادراه‌هایی ارائه می‌شود؟
در مرحله اول اجرای پروژه که در بامداد روز 28 اسفند 1397 به بهره‌برداری رسید، خدمت آنی‌رو در آزادراه‌­های زیر راه‌­اندازی و جایگزین روش سنتی شده است.
 • آزادراه تهران – ساوه
 • آزادراه تهران – قم
 • آزادراه کرج – قزوین
 • آزادراه قزوین- زنجان
مرحله دوم پروژه شامل سایر آزادراه‌های کشور است که تا تیر ماه 1398 اجرایی خواهد شد.
نهایتا همه آزادراه‌های در حال بهره‌برداری و در دست احداث کشور تحت پوشش خدمت آنی‌رو قرار خواهند گرفت.
عوارض خودروهای امانی به چه ترتیبی باید پرداخت شود؟

به نوع قرارداد با مالک خودرو بستگی دارد. اما در روش فعلی همه دیون، جرایم و خسارات احتمالی متوجه مالک خودرو است.

تکلیف کارکنان سابق ایستگاه‌های دریافت نقدی عوارض آزادراهی چیست؟

شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در نامه‌ای به شرکت‌های احداث، نگهداری و بهره‌برداری آزادراه‌های مختلف کشور، آن‌ها را مکلف کرده است که از نیروهای ثابت مستقر در دروازه‌های اخذ عوارض نقدی، در سایر بخش‌های شرکت استفاده شده و در نتیجه کارکنان این عوارضی‌ها، نگرانی نسبت به آینده شغلی خود نخواهند داشت. علاوه بر این توسعه اخذ الکترونیکی عوارض در آزادراه‌ها با افزایش درآمد آن‌ها همراه شده و خدمات ارزش افزوده فراوانی از جمله نگهداری تجهیزات الکترونیکی ایجاد خواهد کرد که در آینده نزدیک چند برابر کارکنان فعلی بخش دریافت نقدی عوارض می‌توانند در خدمات ارزش افزوده مرتبط با اخذ الکترونیکی عوارض مشمول به کار شوند.

آیا نرخ عوارض آزادراهی در این روش بیشتر محاسبه می‌شود؟

خیر. نرخ عوارض دریافتی در خدمت آنی‌رو دقیقا همان نرخ عوارضی است که توسط وزیر راه و شهرسازی به‌طور رسمی ابلاغ می‌شود.

مزایای خدمت آنی‌رو نسبت به روش قبلی دریافت عوارض آزادراهی چیست؟
 • راحتی بیشتر تردد در آزادراه‌ها بدون نیاز به توقف تا مقصد
 • مصرف کمتر سوخت
 • عدم نیاز به ایستادن در صف‌های طولانی پرداخت عوارض آزادراهی
 • استفاده کمتر از ترمز و نهایتا حفظ بهتر محیط زیست
 • آثار تخریبی کمتر بر روی آزادراه و نتیجتا دریافت کیفیت بالاتر از آزادراه­‌ها حین رانندگی
 • امکان پرداخت عادلانه در آزادراه‌­ها بر اساس میزان استفاده از آن
آیا در خدمت آنی‌رو محدودیت سرعت برای خودرو وجود دارد؟

مشخصات خودروهای ترددکننده با هر سرعتی که باشند شناسایی می‌شود. بنابراین خودروها می‌توانند با حداکثر سرعت مجاز در آزادراه تردد کنند.

آیا در آزادراه باید از خط عبوری مشخصی برای استفاده از خدمت آنی‌رو استفاده شود؟

خیر. دوربین­‌ها تمام مسیر را پوشش می‌­دهند و بنابراین محدودیتی در انتخاب مسیر تردد وجود ندارد.

در صورت فروش خودرو شماره تلفن همراه مالک خودرو چگونه در سامانه به‌روز می‌شود؟

شماره مالک خودرو در سامانه پلیس در زمان تغییرات به‌روز رسانی می‌شود.

در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی، چه عواقبی متوجه راننده و مالک خودرو خواهد بود؟

پرداخت عوارض آزادراهی برای خوروی ترددکننده در آزادراه برعهده مالک خودرو است. همچنین، درصورت عدم پرداخت در مهلت مقرر، پیامک پلیس به مالک خودرو ارسال شده و نهایتا جریمه‌ها و خسارت‌های احتمالی نیر متوجه مالک خودرو خواهد بود. بنابراین، راننده خودرو درصورتی که مالک نباشد مسئولیتی در این موضوع ندارد.

دلیل دریافت پیامک از پلیس چیست؟

این پیامک در صورتی که در آزادراهی تردد نموده و در زمان‌های قبل یا حین تردد نسبت به پرداخت مبلغ آزادراهی اقدام نکرده باشید به شما ارسال می‌­شود. در صورت دریافت پیامک، باید از یکی از روش­‌های پیش‌بینی شده در خدمت آنی‌رو نسبت به پرداخت اقدام کنید.

موارد خاص

در صورتی که مالک چند خودرو باشیم، چه کار باید بکنیم؟

این امکان وجود دارد که یک نفر برای چند خودرو پرداخت را انجام دهد. برای نمونه در برنامه‌های تلفن همراه (mobile applications) امکان ثبت و پرداخت برای چند پلاک توسط یک نفر پیش‌بینی شده است. در روش‌های مبتنی بر دستگاه‌های POS و سایر روش‌ها نیز محدودیتی وجود ندارد.

خودروهای خارجی چگونه می‌توانند در روش جدید عوارض آزادراهی خود را پرداخت کنند؟

در حال حاضر مالکین خودروهای با پلاک غیرایرانی می‌توانند از طریق دستگاه‌های POS در مجتمع‌ها و استراحتگاه‌های بین راهی نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کنند. هماهنگی‌هایی در حال انجام است که به‌زودی روش ویژه‌ای برای این گروه از خودروها ارائه شود تا بتوانند در مبادی ورودی به کشور با سهولت بیشتری عوارض آزادراهی خود را بپردازند.

آیا خودروهای بومی معاوف از عوارض آزادراهی هستند؟

این موضوع فعلا در مرحله اول دیده نشده است. اما به‌زودی حسب شرایط و تصمیمات وزارت محترم راه و شهرسازی ممکن است تسهیلاتی فراهم شود.

آیا برقی یا هیبریدی بودن خودرو تاثیری در مبلغ عوارض آزادراهی دارد؟

نرخ عوارض آزادراهی مصوب کشور جهت پوشش هزینه‌­های تحمیل‌شده از خودرو به مسیر آزادراهی است. به همین دلیل در ایران، خودروها بر اساس وزن و حجم خود به چند کلاس تقسیم شده‌اند و هر کلاس خودرو مشمول پرداخت مبلغ مشخصی به‌عنوان عوارض آزادراهی است. و بنابراین، در حال حاضر خودروهایی که آلودگی کمتری دارند نسبت به پرداخت عوارض معافیت یا تخفیفی ندارند.

تگ

آیا تگ بین خودروهای مختلف قابل جابه‌جایی است؟

خیر.

آیا استفاده از تگ اجباری است؟

خیر. روش‌های متنوعی برای پرداخت عوارض پیش‌بینی شده است که استفاده از تگ یکی از این روش‌ها است. هر کس می‌تواند بسته به شرایط و سلیقه خود از یکی از روش‌های پیش‌بینی شده در خدمت آنی‌رو نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ تگ چیست؟

برای اطلاع از این‌ موضوع باید با شرکت ارائه‌کننده تگ تماس بگیرید.

آیا یک خودرو می‌تواند از چند تگ استفاده کند؟

بله. برای هر خودرو می‌تواند در طی زمان از چند روش پرداخت استفاده کرد. از جمله می‌توان از چند تگ مختلف استفاده کرد.

آیا تگ استفاده دیگری جز در آزادراه‌ها نیز دارد؟

برای اطلاع از این موضوع باید با شرکت ارائه‌کننده تگ تماس بگیرید.

در صورت خراب یا مخدوش شدن تگ چکاری باید کرد؟

برای اطلاع از این موضوع باید با شرکت ارائه‌کننده تگ تماس بگیرید.

خطاهای احتمالی

اگر از پلیس پیامک دریافت کرده‌اید، درحالی‌که با خودروی خود در آن زمان، در آن قطعه آزادراهی تردد نداشته‌اید چکار باید بکنید؟
اگر نسبت به عدم تردد اطمینان دارید، لطفا مشخصات زیر را به مرکز تماس آنی‌رو اعلام کنید. موارد بررسی و در اولین فرصت نتیجه به شما اعلام خواهد شد.
 • شماره تلفن همراه مالک خودرو
 • شماره پلاک خودرو
 • کلاس خودرو
 • آزادراه و مسیر تردد
 • تاریخ و ساعت تردد
 • شناسه پرداخت دریافت شده و مسیر پرداخت در پیامک پلیس
اگر در فرایند پرداخت عوارض از طریق برنامه تلفن همراه و یا سایر روش‌های پرداخت با مشکل مواجه شدیم چه باید بکنیم؟

در این‌صورت باید با شرکت ارائه‌دهنده آن برنامه یا ابزار پرداخت تماس حاصل کنید.